Link to NRM Gateway Homepage  Link to public outreach items for Corps visitors  Link to Lake Discovery  Link to Recreation  Link to Environmental Compliance  Link to Environmental Stewardship  Link to Partners  Link Ideas
 Link to News/Current Events  Link to People  Link to Forums  Link to Learning  Link to GETS  Link to Tools  Link to Recent Gateway additions and archive of past postings  Link to Submissions  Link to Gateway Index and Search Engine  Description of tabs and contact information
Volunteer Program National Volunteer Awards Banner

Volunteer Awards

    The U.S. Army Corps of Engineers, in partnership with the Corps Foundation created these awards to recognize the extraordinary service provided by volunteers, draw attention to their vast skills and contributions, and encourage an attitude of stewardship and responsibility in caring for Corps lands, facilities, and resources. The intent of the awards is to distinguish those individuals, couples, or families who give their skills, talents, and time beyond the normal call of duty and whose creditable service to the Corps has resulted in the significant enhancement to one or more of the Corps business lines.

    Divisions, districts and projects should be constantly on the lookout for outstanding examples to nominate each year for the national award and the volunteer coins. Headquarters will solicit nominations during the latter part of each calendar year for the national award, with presentation of the award in the following spring. The overall national award winner will receive a plaque, coin, and certificate. Regional nominees for the national award will receive a coin and a certificate.

  • Volunteer Appreciation Coins
  • Volunteer Coin Criteria
  • National Volunteer Awards Nomination memo and criteria 2017
  • National Volunteer Award nomination application form 2017
  • National Volunteer Award program webinar, September 2017

National Volunteer Award Recipients:
2017
  • Volunteer Award Selection Memo
  • Award winners- Will and Judy Carter, Saylorville Lake, MVR (Nomination package)

  • 2016
  • Volunteer Award Selection Memo
  • Individual award winner - Bill Barnes, Lake Ouachita, MVK (Nomination package)

  • 2015
  • Volunteer Award Selection Memo
  • Individual award winner - Hugh Clark, Shenango River Lake, LRP (Nomination package)

  • 2014
  • Volunteer Award Selection Memo
  • Individual award winner - Mikayla Conrad, Deer Creek Lake, LRL (Nomination package)
  • Group award winner - South Carolina Department of Natural Resources Cooper River Rediversion Project Visitor Center Team, , Cooper River, SAC (Nomination package)
  • Regional Award Recipients
    2017
  • MVD: Gretchen Tumelson, Enid Lake (MVK)
  • MVD: Annette Walsh, National Great Rivers Museum (MVS)
  • NAD: Patrick Shull, West Brimfield Lake (NAE)
  • NWD: Debbie Borchers, Rogue River (NWP)
  • NWD: Diana Varnell, Ice Harbor Dam (NWW)
  • SAD: Robert and Donna Wagner, Black Warrior Tombigbee (SAM)
  • SAD: Gail Henderson, Hartwell Lake (SAS)
  • SAD: Jacqueline Messer-Palombo, J. Strom Thurmond (SAS)
  • SAD: Dewayne Eiland, Bardwell Lake (SWF)
  • SWD: Keith and Kent Hanson, Stillhouse Lake (SWF)
  • SWD: Bob and Phillis Harp, Tenkiller Lake (SWT)

  • 2016
  • LRD: Bob Moyes, J Percy Priest Lake (LRN)
  • MVD: Chester and Phyllis Briggs, Red Rock Lake (MVR)
  • MVD: Don and Marilyn Van Baale, Red Rock Lake (MVR)
  • NAD: Larae and Eleanor Smith, Tioga Hammond and Cowenesque Lakes (NAB)
  • NWD: Dan Bauer, John Day Dam (NWP)
  • NWD: Jackie Morava, Rogue River (NWP)
  • SAD: Don Johnson, Tennessee Tombigbee Waterway (SAM)
  • SAD: Carl Colantonio, Walter F George Lake (SAM)
  • SWD: Clifton and Debbie Willeford, Canton Lake (SWT)
  • SWD: Glenn and Bobbie Wehrmann, Lake Texoma (SWT)

  • 2015
  • LRD: Deer Creek Lake volunteers (LRH)
  • NAD: Jim Tichnell, Jennings Randolph Lake (NAB)
  • NWD: Steve Purcell, Lower Granite (NWW)
  • SAD: Harris Channel, Black Warrior-Tombigbee (SAM)
  • SAD: Karen Eastwood, Lake Lanier (SAM)
  • SWD: Dwight Slape, Canyon Lake (SWF)
  • SWD: Keith Dosser, Canyon Lake (SWF)
  • SPD: Yosemite Area Audubon Society, Hensley Lake (SPK)

  • 2014
  • MVD: University of Mississippi, Beta Alph Psi, Sardis Lake (MVK)
  • MVD: Don and Marilyn Van Baale, Red Rock Lake (MVR)
  • MVD: Robert Morris, National Great Rivers Museum (MVS)
  • NAD: Betty Haase, Tioga Hammond and Cowenesque Lakes (NAB)
  • NWD: Virgil and Penny Bray, Dworshak Reservoir (NWW)
  • SAD: Cape Fear River Watch (SAW)
  •  
    Volunteer Excellence Coin Recipients
    2018
  • NWP: Linda Davis, Bambi Foy, Amber Tilton, Carolyn Purcell, Linda Turner, Ron Kikel, Dr. Jean Cypher, The Dalles
  • SAS: Ron and Cindy Furr, Mike and Terri Young, Carol and Bill Roy, Thurmond Lake
  • SWL: Danny and Sue Bouchard, Nimrod Lake
  • SWL: Mike and Bonnie Johnson, Nimrod Lake
  • SWT: Neal Majors, Kaw Lake
  • SWT: Steve Wolley, Kaw Lake
  • SWT: Larry Rueger, Kaw Lake
  • SWT: Danny and Karen Neal, Copan Lake
  • SWT: Neil and Nelly Cole, Canton Lake

  • 2017
  • LRP: Cynthia Smith, Michael J Kirwin Damt
  • LRP: Jeff Kresch, Stonewall Jacksont
  • LRP: Doug Dinkelo, Stonewall Jacksont
  • LRP: Davette Saeler, Stonewall Jacksont
  • LRP: Betty and Norman Bunard, Tionestat
  • MVR: Gene Sperry, Mississippi River Project
  • NAB: Matt West, Tioga-Hammond & Cowanesque Lakes
  • NWS: Susan Cannole, Lake Washington Ship Canal
  • SAS: Richard and Jane Staie, Hartwell Lake
  • SPK: Kris Wetzel, New Hogan Lake
  • SWL: Robert and Susan Evans, Arkansas Post Field Office
  • SWL: Jack and Cathie Foster, Arkansas Post Field Office
  • SWL: Larry and Judy Weems, Arkansas Post Field Office
  • SWL: Clarence and Nancy Capps, Arkansas Post Field Office
  • SWT: Chet Hall, Kaw Lake
  • SWT: Troy Blanton, John Redmond Lake
  • SWT: Maxine Watts, Oologah Lake
  • SWT: Goldie Simmons, Council Grove Lake

  • 2016
  • LRL: Buddy and Becky Riggs, Green River Lake
  • LRP: Art Cunningham, Loyalhanna
  • LRP: Marge Van Tassel and Pat Schrock, Crooked Creek Lake
  • MVK: Joe Johnson, Lake Ouachita
  • NWK: Ed Herman, Kansas City District Lakes
  • SPK: Buffy Murphy, Hensley Lake
  • SPK: Evelyn Baker, Kat and Gary Bush, New Hogan Lake
  • SWL: Tracy Stevens, Mountain Home
  • SWL: Jerry Lochridge, Mountain Home
  • SWL: Lorna Willis, Mountain Home and Millwood Lake

  • 2015
  • LRP: Dick Armstrong, Alum Creek
  • NAB: Evan Gross, Raystown Lake
  • SAW: George Snowden, Cape Fear River
  • SAW: Francis Digiano, Jordan Lake
  • NAB: EJ and Lori Hornick, Raystown Lake
  • NAB: Paul Jones, Jennings Randolph Lake
  • SPK: James Johnston, Stanislaus River
  • NWO: Ron Schwartz, Big Bend Dam
  • NWO: Dutch and Sharon Steenhoven, Gavins Point Project
  • NWO: Donnajo Chaney, Fort Peck Dam Dam
  • SAM: Geri Hillegass, Allatoona Lake
  •    
  • Home
  • Policy & Procedures
  • News / Current Issues
  • Volunteer Forms
  • FAQs
  • Program History
  • Good Enough to Share
  • Training
  • Volunteer Clothing, Posters, and Brochures
  • Volunteer Clearinghouse
  • Volunteer Plans and Handbooks
  • Related Sites
  • Job/Activity Hazard Analyses
  • National Public Lands Day
  • Background Checks/Volunteer Computer Access
  • Division & District POCs
  • Corps Photo Album for Volunteers
  • Volunteer Awards
  • Volunteer Pass Program
  • Volunteer Program Annual Reports
  •